Florida
Newsroom

Florida Newsroom

CCA Florida Wraps Annual 101-Day Fishing Competition

CCA Florida STAR, presented by Yamaha, officially wrapped on Monday, September 2nd and CCA Florida has announced over 100 winners in the 101-day, family-friendly fishingcompetition. CCA Florida launched STAR in 2015 and has since awarded over $1.2 million in prizes and scholarships to anglers of all ages and skill levels from Florida and beyond in the conservation-focused catch-and-photo event.

As the organization’s largest STAR event to date, with over 6,200 registered anglers, the 2019 event will officially conclude with CCA Florida and partners awarding over $400,000 in prizes and scholarships to anglers from across the state. The upcoming awards banquet presented by Visit Space Coast is Saturday, October 19th at The Melbourne Auditorium in Melbourne, Florida.

Divisions included the iHeart Radio STAR Signature Tagged Redfish Division, which offered a brand-new GMC Sierra from Conley Buick GMC of Bradenton and new boat packages from Contender Boats, Pathfinder Boats, Hewes Boats, Relentless Boats and Carolina Skiff.  In this division, CCA will award three anglers with new boats from Contenderand Pathfinder, both powered with Yamaha Outboards, and a new GMC Sierra from Conley Buick GMC.  In addition, 98 anglers will be awarded prizes from the 16 other divisions including additional boat, motor and trailer packages, electronics, fishing gear and more.

The awards banquet is open to the public and will include dinner, open bar, raffle, live and silent auctions and live entertainment from Kevin MaC. Tickets are $55 for adults and $25 for youth attendees with each guest receiving a goodie bag that includes t-shirt and Realtree Fishing tumbler courtesy of Boaters Exchange.  Additional information and purchase of tickets can be found on the STAR website, at ccaflstar.com.

Registration for the 2020 STAR competition is now open! For more information on STAR, visit our Facebook page or ccaflstar.com.

Check out the full winner list!

iHEART RADIO TAGGED REDFISH DIVISION:

1st Tagged Redfish: GMC Sierra Pick-up Truck, Conley Buick GMC of Bradenton: Clifford Herring, Hudson, FL

2nd Tagged Redfish: Pathfinder 2200TRS, 150hp Yamaha, Humminbird Helix & Minn Kota Trolling Motor: Bill Goodson, Englewood, FL

3rd Tagged Redfish: Contender 24, 250hp Yamaha & Rolls Axle Trailer: Andrew Montgomery, Port Charlotte, FL

SALT MARSH SKIFF BY ANKONA BOATS – OPEN INSHORE DIVISIONS:

Stumpnocker Boats Spotted Trout Division

1st Prize Drawing: Stumpnocker 17ft tiller, 40hp Yamaha & Continental Trailer: George Peters, Apopka, FL

2nd Prize Drawing: 8′ Power Pole Pro Series II Shallow Water Anchor: Robert Day, Williston, FL

3rd Prize Drawing: Power Tech Propeller gift certificate $750: Cathy Slate, Vero Beach, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Luna Sea Cush it: Johnny Gilland, Homosassa, FL

5th Prize Drawing: Costa Sunglasses with Throwraft PFD: Michael Friedman, Land O Lakes, FL

6th Prize Drawing: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package: Josh Smith, Milton, FL

Piranha Boatworks Snook Division

1st Prize Drawing: Piranha RASO 140 with 15hp Yamaha & trailer: Stephen Clack, Palm Harbor, FL

2nd Prize Drawing: 8′ Power Pole Pro Series II Shallow Water Anchor: Kevin Hamlin, Homosassa, FL

3rd Prize Drawing: Power Tech Propeller gift certificate $750: James Tintle, Valrico, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Luna Sea Cush it: Jay Young, Jupiter, FL

5th Prize Drawing: AFTCO $250 prize package: Billy Fordham, Ridge Manor, FL

6th Prize Drawing: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package: Elvis Rodriquez, St. Petersburg, FL

T-H Marine Non-Tagged Redfish Division

1st Prize Drawing: Salt Marsh Skiff 1656 with 40hp Yamaha, w/Atlas jack plate & Float On Trailer: Christopher Culpepper, St. Augustine, FL

2nd Prize Drawing: T-H Marine prize package includes Atlas Jack Plate: Cherlyn Arnold, Vero Beach, FL

3rd Prize Drawing: Power Tech Propeller $750 gift certificate: Michael Walter, Sarasota, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Luna Sea Cush it: Nancy Mach, Land O Lakes, FL

5th Prize Drawing: Costa Sunglasses & Throw Raft PFD: Randall Waltman, Crawfordville, FL

6th Prize Drawing: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package: Joe Sheaffer, Rotonda West, FL

ENGEL COOLERS – OPEN OFFSHORE DIVISIONS:

Grouper Division

1st Prize Drawing: Yamaha 115hp with Engel 240 Hard Cooler: Ted Nixon, Monticello, FL

2nd Prize Drawing: Humminbird Solix 12: William Peebles, Silver Springs, FL

3rd Prize Drawing: T-H Marine $750 gift certificate: Gina Kanyha, Sarasota, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# Medium Heavy Fast Action 7’6″ & Florida Fishing Products reel with Luna Sea Cush it: JT Surles, Crawfordville, FL

5th Prize Drawing: Costa Sunglasses with Throwraft Survivor floatation device: Ken Halphen, Palmetto, FL

6th Prize Drawing: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package: Christopher Hueston, Miami, FL

Tigress Outriggers & Gear Dolphin (Mahi Mahi) Division

1st Prize Drawing: Yamaha 115hp Outboard & Tigress Outrigger XD Top Mount and XD Carbon Fiber Outrigger package: David Glyuas, Naples, FL

2nd Prize Drawing: Tigress Outriggers & Gear prize package $1,500: Matt Canestrari, Satellite Beach, FL

3rd Prize Drawing: Humminbird Helix 10: Debbie Furtak, North Palm Beach, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# Medium Heavy Fast Action 7’6″ & Florida Fishing Products reel with Luna Sea Cush it: Adam Handley, Orlando, FL

5th Prize Drawing: Costa Sunglasses & Throwraft Survivor Floatation device: Corey Maysles, Apollo Beach, FL

6th Prize Drawing: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package: Devin Sanderson, Palmetto, FL

Cannon Kingfish Division

1st Prize Drawing: Salt Marsh Skiff Savanaha with 9hp Yamaha & pair of Cannon Uni-Troll 10 STX-TS: Robert Pelosi, Palm City, FL

2nd Prize Drawing: Tigress Outriggers & Gear prize package $1,500: Andrew Susla, Palm City, FL

3rd Prize Drawing: $750 Academy Sports+ Outdoor gift card: Scott Finkler, Destin, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# Medium Heavy Fast Action 7’6″ & Florida Fishing Products reel with Luna Sea Cush it: Robert Buzaki, Orlando, FL

5th Prize Drawing: Ocean Tamer Bean bag with Throwraft Survivor Floatation device: Don England, Carrabelle, FL

6th Prize Drawing: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package: Frances Surels, Monticello, FL

Humminbird Tarpon Division

1st Prize Drawing: Minn Kota Terrova, Solix 10 , Minn Kota Talon, $750 T-H Marine gift card, Minn Kota Charger, Costa Sunglasses gift certificate, $500 Academy gift card, Engel Cooler, 2 Throw Rafts: Brian Nelson, Sarasota, FL

Ladies Division

1st Prize Drawing: Body Glove Inflatable Kayak: Lori McDaniel -Mary Esther, FL

2nd Prize Drawing: $250 AFTCO gift card & $250 West Marine gift card: Kristin Sutherland, St. Augustine, FL

3rd Prize Drawing: Anisa Stewart Design $250 jewelry gift certificate: Christine Calyore, Naples, FL

4th Prize Drawing: Costa Sunglasses gift card: Leslie Walter, Sarasota, FL

5th Prize Drawing: $125 Live Target and Luna Sea gift package: Deborah Whitman, Sarasota, FL

6th Prize Drawing: Throwraft Personal Floatation Device: Debra Casciato, Ocala, FL

Fly Division

1st Prize Drawing: LIVE Watersports L2 Fish Paddleboard: Gary Droze, Tallahassee, FL

2nd Prize Drawing: Traeger Grill  prize package: Alan Kuhre, Naples, FL

3rd Prize Drawing: Power Pole Micro Shallow Water Anchor: Jay Wright, Windemere, FL

4th Prize Drawing: Costa Sunglasses gift certificate: Corey Wheeler, Port St. Lucie, FL

5th Prize Drawing: Papa’s Pilar gift package: William Roberts, Crawfordville, FL

6th Prize Drawing: Academy Sports + Outdoors $150 gift card: David Andrews, Jacksonville, FL

Old Town Kayak Division

1st Prize Drawing: Old Town Predator PDL Angler with Pedal Console: William Nieman, St. Augustine, FL

2nd Prize Drawing: Traeger Grill Package: Jacob Weisbrod, Oviedo, FL

3rd Prize Drawing: Costa Sunglasses gift card: William Barfield, Panama City, FL

4th Prize Drawing: Howler Brothers prize package: Kris Hawk, Loveland, OH

5th Prize Drawing: $200 Academy Sports + Outdoors gift card: Donald Waiberman, Lutz, FL

6th Prize Drawing: LIVETARGET lure package: Jim Leas, New Port Richey, FL

ACADEMY SPORTS + OUTDOORS YOUTH SCHOLARSHIP DIVISION

1st prize: Approximately $25,000 Academy Sports + Outdoors Scholarship: Valerie Wright, Windemere, FL

2nd prize: Approximately $25,000 Realtree Fishing Scholarship: Angelina Rodriguez, Clearwater, FL

3rd prize: Approximately $5,000  Beall’s Department Store Scholarship: Louis Leblanc-Simard, Ellenton, FL

4th prize: Approximately $5,000 Talk of the Town Restaurant Group Scholarship: Vincent Cianciolo, Cape Coral, FL

5th prize: Approximately $5,000 Southeastern Environmental Scholarship: Marley Larkin, St. Petersburg, FL

6th prize: Approximately $5,000 Talk of the Town Restaurant Group Scholarship: Presley Armstrong, Valdosta, GA

7th prize: Approximately $5,000 Coastal Conservation Association Scholarship: Seth Pope, Port Charlotte, FL

8th Prize: Approximately $5,000 Rob Wade Phillips Fund Scholarship: Shawn McCormick, Merritt Island, FL

9th Prize: Approximately $5,000 Carolina Skiff Scholarship: Nathan Bailey, Merritt Island, FL

10th Prize: Approximately $5,000 Carolina Skiff Scholarship: Logan Ehlers, Melbourne, FL

11th Prize: Approximately $5,000 Tailin Toads Scholarship: Myles Stiller, St. Petersburg, FL

12th Prize: Approximately $5,000 Florida Sports Coast Scholarship: Madison Hartley, Melbourne Beach, FL

YOUTH HONORABLE MENTION:

1st Prize: $250 Academy Sports + Outdoor gift card presented: William Peebles, Silver Springs, FL

2nd Prize: $250 Academy Sports + Outdoor gift card: Sebastian Shenk, Nokomis, FL

3rd Prize: $250 gift card: Dakota Ahles, Jacksonville, FL

4th Prize: $250 gift card: Dylan Engel, Bradenton, FL

5th Prize: $250 gift card: Brandon Sanetz, Palm City, FL

POWER POLE CONSERVATION DIVISION:

1st Place: Power Pole 8ft Shallow Water Anchor: Angie Izzi, Pensacola, FL

2nd Place: Power Pole Micro Shallow Water Anchor: Michael Calyore, Naples, FL

3rd Place: Hydro Glow Underwater Light prize package: John McCarthy, Citrus Springs, FL

TOMO SPEARGUN LIONFISH DIVISION:

1st Place: TOMO Speargun Double Barrel spear gun: Andy McKeown, Pensacola, FL

2nd Place: $500 T-H Marine gift card: Stephen Bouwer, Bradenton, FL

3rd Place: $250 AFTCO prize package & $150 West Marine gift card: Benjamin Coleman, Port Charlotte, FL         

COSTA KICK PLASTIC TRASH DIVISION:

1st Place: $1,500 check presented by Waxhead Sun Defense & Costa Sunglasses gift certificate: Dane Dellenbach, Weston, FL

2nd Place: Body Glove Mariner XL Fishing Inflatable Stand Up Paddleboard: Laura Barron, Dunedin, FL

3rd Place: $125 Academy + Outdoors Gift Card and Costa Sunglasses gift card: Ellen Priest, Crystal River, FL

Most buckets gathered: $250 Academy + Outdoors gift card: John Nooney, Jacksonville, FL

FUN FISHING PHOTOS:

$100 Academy + Outdoors gift card: Noah Mundt, Jupiter, FL

$100 Academy + Outdoors gift card: Leela Puffenburger, Bradenton, FL

$100 Academy + Outdoors gift card: Marcia Ellett, Gainesville, FL

LIVETARGET LURE WINNER:

LIVETARGET Lure Package: Courtney Hueston, Miami, FL

FLORIDA INSIDER FISHING REPORT FISHING TRIP WINNERS:

T-H Marine Non-tagged Redfish: fishing trip with North East Region Captain Tommy Derringer: Ralph Rodriquez, Clearwater, FL

Stumpnocker Boats Spotted Trout: fishing trip with Central West Region Captain Geoffrey Page: Michael Diponzio, Longwood, FL

Piranha Boats Snook: fishing trip with South West Region Captain Ron Hueston: Chris Clark, Inverness, FL

Grouper Division: fishing trip with Panhandle Region Captain Pat Dineen: Jon Kukk, Naples, FL

Tigress Outriggers & Gear Dolphin: fishing trip with Keys Region Captain Randy Towe: Travis Smith, Gainesville, FL

Cannon Kingfish: fishing trip with South East Region Captain Jimbo Thomas: Douglas Sweeney, Vero Beach, FL

Humminbird Tarpon Division: fishing trip with North West Region Captain Jeff Hagaman: Benjamin Kirby, Merritt Island, FL

For more information on STAR, or to register, visit ccaflstar.com.

back to florida news

Join us for the CCA Florida Boat Raffles. Three times a year, we're raffling ... Learn More

CCA Florida is dedicated to enhancing our state's marine resources - includin... Learn More

180-foot steel ship becomes the CCA Curtis Bostick Reef off St. Lucie... Learn More